„Az egészség a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”.
1948-as megalakulásakor az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) az egészséget így definiálta. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget. A WHO meghatározása New Yorkban született, 1946-ban, a 61 ország részvételével megrendezett Egészség Konferencián, majd az 1948. április 7-n hatályba helyezett Egészségügyi Világszervezet (WHO) Alkotmánya tette széleskörűen ismertté.
Az egészség dimenziói:
- biológiai egészség: a szervezetünk megfelelő működése,
- lelki egészség: személyes világnézetünk, magatartásbeli alapelveink, illetve a tudat nyugalmának és az önmagunkkal szembeni békének a jele,
- mentális egészség: a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség,
- emocionális egészség: az érzések felismerésének, illetve azok megfelelő kifejezésének a képessége,
- szociális egészség: másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége.
Egészségünket meghatározza makro- és mikrokörnyezetünk, a társadalom berendezkedése, szociális érzékenysége, továbbá személyi kapcsolataink és öröklött tulajdonságaink. – Wikipédia
Az este nagyon meglepődtem, és felkaptam a fejem, amikor egy előadás keretein belül meghallottam az egészség definícióját. Különösen a szociális jóllét állapotára figyeltem fel, és Kata segítségével megtaláltuk a fenti meghatározást.
Néhány dolgot sikerült ebből leszűrnöm – természetesen a saját szemszögemből. Sorolom:
- Szociális egészség: Társadalmunk szociális egészség szempontjából súlyosan beteg.
- Mentális és lelki egészség: Nagyon nem mindegy, hogy milyen információk birtokában szocializálódunk. Mit jelent a tiszta és következetes gondolkodás képessége egy olyan dezinformált világban, ahol már saját magunk szavának sem hiszünk? Egy ilyen, sejtszinten megosztott társadalom mennyire képes azonos értékrend mentén tiszta és következetes gondolkodásra? (Egy haverom kérdezi.)
- Érzelmi egészség: Sajnos az általam ismert és elemzett képmutató környezet nemcsak nem ismeri fel az érzéseit, de nem ismeri őket, és nem is meri felismerni azokat.
- Biológiai egészség: Mindent elárul az, hogy egy Szalonta méretű kisvárosban mennyi gyógyszertár található, és ott milyen kígyózó sorok várnak a „csodaszerekre” – vagy talán csak az egészség iránti függőségüket akarják csillapítani (ezt nem tudom). Ugyanakkor hány orvosi vizsgálati központ van itt?
Összességében rá kell jönnöm, hogy nem ismerek egészséges embert.